Årets spillere i DTH

DTH har siden 2008/2009 kåret årets spillere i senior-afdelingen.

Det er spillerne selv, der ved afstemning, finder frem til årets pris-modtagere.

Bestyrelsen og trænerne, derimod, udpeger årets ungdomstræner.

Præmien er en vandre-pokal, samt et diplom til evigt eje.

Vinder man en titel tre år i træk, eller fem gange i alt, vinder man pokalen til evigt eje.

I ungdomsafdelingen er det træneren, der udpeger Årets Spiller, og her får man en pokal til evigt eje. Årets Kammerat vælges af holdkammeraterne.

Ungdomsafdelingen Årets spiller 2017/2018 Årets kammerat 2017/2018 Årets komet 2017/2018
U8 Drenge Frederik Søemosegaard Lucas Hagen Larsen Elias Stoltz Larsen
U10 Drenge 1 Nikolaj Mosegaard Oliver Jørgensen Silas Christensen
U10 Drenge 2 Tristan Nielsen Malthe Merved Gabriel Nielsen
U12 Drenge 1 Oliver Hansen Magnus Søemosegaard Philip Stoltz Larsen
U12 Drenge 2 Kasper Hesselberg Lucas Westensøe Patrick Kjærgaard
       
U14 Piger Simone Christensen Maja Sander Frida Ellehauge
Ungdomsafdelingen Årets spiller 2016/2017 Årets kammerat 2016/2017
U10 Drenge Oliver Heide Mikkel Søemosegaard
U10 Drenge Alexander Hjerpsted Kasper Hesselberg
U12 Drenge 1 Noel Valbjørn Benjamin Lund
U12 Drenge 2 Andreas Munkeboe Magnus Licht
U14 Drenge Mads Søndergaard Emil Aabank
U16 Drenge Martin Sander Mathias Jensen
     
U12 Piger Maja Øvad Nielsen Emma Jørgensen
U14 Piger Bianca Lorentz Asta-Marie Hardt
Ungdomsafdelingen Årets spiller 2015/2016 Årets kammerat 2015/2016
U10 Mix 1 Oliver Hannibal Hansen Maja Øvad Nielsen
U10 Mix 2 Dean Pedersen Sophie Rasmussen
U14 Drenge Emil Aabank Sebastian Lund
U16 Drenge Kasper Povlsen Mathias Jensen
     
U12 Piger Frida Ellehauge Frida Ellehauge
U14 Piger Naja Ellehauge Laura Stryhn Nierostek
Ungdomsafdelingen Årets spiller 2014/2015 Årets kammerat 2014/2015
U10 Drenge 1 Victor Simonsen Lucas Sigersen
U10 Drenge 2 Lasse Nielsen Lauritz Sigersen
U12 Drenge Mads Søndergaard Emil Aabank
U14 Drenge Nikolaj Ellehauge Lasse Haack
     
U10 Piger Mille Olsen Juliane Hardt
U12 Piger Hanna Kronow Frederikke Madsen
Ungdomsafdelingen Årets spiller 2013/2014 Årets kammerat 2013/2014
U12 Drenge Victor Schæffer Sebastian Lund
U14 Drenge Nikolaj Ellehauge Christoffer Hansen
     
U10 Piger Maja Sander Anne Hansen
U12 Piger Asta-Marie Hardt Hanna Nissen Kronow
U14 Piger Michele Petersen Caroline Brix
Ungdomsafdelingen Årets spiller 2012/2013
U8 Drenge Theis Jørgensen
U10 Drenge Victor Schæffer
U12 Drenge Christian Eriksen
U14 Drenge Kenneth Sonne
U18 Drenge Morten Nergaard
   
U10 Piger Naja Ellehauge
U14 Piger Freja Danskov Andersen
Ungdomsafdelingen Årets Ungdomstræner
2008/2009 Karen Mogensen (U12 Drenge)
2009/2010 Ingrid Jørgensen (U8 Mini Mix)
2010/2011 Frank Holm Pedersen (U12 Drenge)
2011/2012 Morten Andersen (U12 Drenge)
2012/2013 Karin Ellehauge (U10 Piger)
2013/2014 Karin Ellehauge (U10/U12 Piger)
2014/2015 Annika Willer Olsen (U10 Drenge)
2015/2016 Sebastian Hannibal Hansen (U10 Mix 1)
2016/2017 Karin Ellehauge (U12/U14 Piger)
2017/2018 Pia Madsen (U14 Piger)
Herrer 1 Årets spiller Runner-up
2008/2009 Thomas Larsen (24 %) Michael Andersen (22 %)
2009/2010 Karsten Valbjørn (42 %) Thomas Larsen (19 %)
2010/2011 Tom Rønne (31 %) Mathias Kærgård (21 %)
2011/2012 Mathias Kærgård (12 %) Thomas Lüstermann (11 %)
2012/2013 Jano Wad (17 %) Martin Haagen (14 %)
2013/2014 Thomas Lüstermann (22 %) Rasmus Søndergaard (15 %)
2014/2015 Karsten Valbjørn N/A
2015/2016 Jacob Larsen (20 %) Thomas Larsen
2016/2017 Rasmus Larsen N/A
2017/2018 Thomas Larsen Rasmus Larsen
Herrer 2 Årets spiller Runner-up
2008/2009 Casper Solander (23 %) Brian Westi (18 %)
2009/2010 Carsten Fisker (23 %) Martin Danborg (23 %)
2010/2011 Carsten Fisker (33 %) Anders Bybjerg (20 %)
2011/2012 Daniel Seest (27 %) Anders Bybjerg (18 %)
2012/2013 Daniel Seest (45 %) Anders Bybjerg (10 %)
2013/2014 Chris Møller (15 %) Ulrik Klingenberg (14 %)
2014/2015 Chris Møller N/A
2015/2016 Mike Christensen (37 %) Rasmus Larsen
2016/2017 Michel Bybjerg N/A
2017/2018 Marc Andreasen (31 %) Kåre Nielsen (18 %)
Herrer 3 Årets spiller Runner-up
2009/2010 René Jørgensen (36 %) Flemming Johannessen (21 %)
2010/2011 René Jørgensen (26 %) Brian Bräúner (19 %)
2011/2012 René Jørgensen (25 %) Brian Rasmussen (20 %)
2012/2013 Mikkel Jensen (26 %) Martin Hansen (20 %)
2013/2014 Intet hold ... Intet hold ...
2015/2016 Intet hold ... Intet hold ...
2015/2016 Simon Larsen (36 %) Martin Hansen
2016/2017 Kim Myrhøj Nielsen N/A
2017/2018 Daniel Darling N/A
Damer 1 Årets spiller Runner-up
2009/2010 Heidi Rasmussen (34 %) Diana Pedersen (26 %)
2010/2011 Gitte Nilsson (35 %) Mette Nielsen (33 %)
2011/2012 Mathilde Solander (27 %) Louise Rasmussen (24 %)
2012/2013 Signe Søborg (22 %) Signe Korsholm (18 %)
2013/2014 Louise Rasmussen (23 %) Laura Engkebølle (21 %)
2014/2015 Mette West Gajhede Eskesen Signe Korsholm
2015/2016 Bibi Wad (37 %) Kristina Søgaard
2016/2017 Karina Dalskov Larsen N/A
2017/2018 Vicky Due (21 %) Mathilde Solander (21 %)
Damer 2 Årets spiller Runner-up
2010/2011 Runa Aalykke Larsen (23 %) Nicole Jørgensen (19 %)
2011/2012 Maria Rømer Sørensen (26 %) Louise Mogensen (21 %)
2012/2013 Mona Christiansen (39 %) Lea Larsen (24 %)
2013/2014 Pia Madsen (23 %) Mette Nielsen (15 %)
2014/2015 Mette Gundmann Rostock N/A
2015/2016 Nanna Aranka Juul Nielsen (24 %) Malene Busch Larsen
2016/2017 Mette Gundmann Rostock N/A
2017/2018 Intet hold ... Intet hold ...
Damer 3 Årets spiller Runner-up
2011/2012 Camilla Viberg Sørensen (28 %) Karen Mogensen (22 %)
2012/2013 Intet hold ... Intet hold ...
2013/2014 Intet hold ... Intet hold ...
2014/2015 Intet hold ... Intet hold ...
2015/2016 Intet hold ... Intet hold ...
2016/2017 Intet hold ... Intet hold ...
2017/2018 Intet hold ... Intet hold ...

HovedPartner

Sømosevej 40, Dianalund

Tlf. 4056 0840

HolbergBanko

Hver onsdag kl. 18:30
Dørene åbnes kl. 17:00
Salg af mad/drikke
GRATIS KAFFE

Trille & Trolle

Næste træning:
Klik på billedet!

TopPartnere

Bliv medlem i DTH!

Antal besøgende

Der har været 824778 besøgende.